Az iskolai diákönkormányzat
Az iskolai diákönkormányzat jogait és az ezekkel összefüggésben álló feladatokat törvényi és rendeleti szinten szabályozzák. Ezek alapján a diákönkormányzat döntési hatáskörrel, egyetértési, kezdeményezési, javaslattételi és véleményezési, továbbá tájékoztatási joggal rendelkezik. A Közoktatási törvény szerint a diákönkormányzat (DÖK) kötelező feladata a tanulók, azok közösségeinek érdekképviselete. Emellett a törvény lehetőséget ad arra, hogy minden olyan kérdéssel foglalkozzanak, ami a tanulókat érinti.
Az iskolai szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) szabályozza a diákönkormányzat és az iskola vezetői közötti kapcsolattartás formáját és rendjét. A diák-önkormányzati SZMSZ pedig konkrétan magában foglalja a DÖK működésével kapcsolatos információkat. Emellett minden tanévben készül munkaterv, amely a megvalósítandó programokat tartalmazza.
A diákönkormányzat elsődlegesen a tanulók érdekeinek képviseletére jött létre. Emellett azonban fontos szabadidős programszervezési és közösségszervezői tevékenységet is ellát, s a gyakorlatban leginkább ez a szerepe érvényesül.
A DÖK önállóbbá teszi a diákokat, változatosabbá teszi a diákéletet. Ahhoz azonban, hogy a diákönkormányzat megfelelően működjön elengedhetetlen, hogy a diákok ismerjék és alkalmazni tudják a diákönkormányzati jogokat. A jogok ismeretén túl tisztában kell lenni azzal is, hogy melyek a diákönkormányzat feladatai, egyben kötelességei is.
A diákok javaslata alapján keressük azokat az új elemeket, melyek vonzóbbá, tartalmasabbá tehetik iskolai létüket. Hisz így több örömöt lelnek az általuk szervezett programokban, sikerélményekhez juttatva mind a programot előkészítő, mind az abban részt vevő tanulókat. Tehát a cél: egy tartalmas iskolai élet kialakítása a nevelőtestület támogatásával. A célunkat akkor érjük el igazán, ha a már jól bevált és hagyományosnak tekinthető rendezvények mellett új elemekkel is gazdagítottuk a mindennapjainkat.
A diákönkormányzat összetartó, az iskoláját szerető közösséggé szeretné formálni az itt tanuló diákokat.
Az iskolai diákönkormányzat működési területei és feladatai
- A tanulók érdekeinek képviselete az iskolavezetésben, a nevelőtestületben és az iskolaközösségben.
- A diákok mindennapi életének megszerezése: a diákok folyamatos tájékoztatása a programokról, rendezvényekről, az őket érintő iskolai eseményekről
- Rendszeres jelenlét iskolánk honlapján: diákcikkek, fotók, információk az iskola életéről, élménybeszámolók.
- Folyamatos segítségnyújtás az iskolaújság szerkesztésében.
- Kulturális rendezvények segítése: iskolai ünnepélyek, rendezvények, szabadidős programok, diáknap.
- Sportrendezvények, kirándulások, túrák lebonyolítása.
- Kapcsolattartás és együttműködés a város és az ország más intézményeivel és
- Közreműködés iskolánk népszerűsítésében, pl.: pályaválasztási börzék